Subscribe Subscribe | Subscribe Comments RSS

Archives for Czerwiec, 2011

Co to są biegi na orientację, i jak po krótce przedstawiają się zasady tejże wyjątkowo bogatej w emocje i chęć rywalizacji dyscypliny?

Mówiąc najkrócej celem zawodów jest pokonanie wyznaczonego dystansu w jak najkrótszym z możliwych czasów. W trakcie biegu zawodnik posiłkuje się mapą i kompasem. Samych tras jest wiele, a każdy etap trasy jest oznaczony punktem kontrolnym. Istotą dyscypliny jest tak obranie trasy by w jak najkrótszym czasie pokonać owy dystans. W trakcie turnieju zawodnicy startują w określonych odstępach czasowych, najczęściej jedno, trzech minutowych, według ustalonej kolejności (kto pierwszy bądź ostatni startuje jest podyktowane ścisłymi zasadami). Co istotne aby zostać sklasyfikowanym, czyli aby nasz bieg został w pełni uznany musimy zaliczyć każdy punkt kontrolny. Potwierdzanie punktów kontrolnych następują za pomocą kart startowych, bądź też przy użyciu nowoczesnych czytników chipowych.

Biegi na orientację to dyscyplina Olimpijska znana już od blisko 100 lat, jej kolebką jest niewątpliwie Skandynawia, a do głównych państw Europy zawitała już w latach 40-tych, 50-tych.

Biegi na orientacje to dyscyplina składająca się z wielu kategorii wiekowych oraz typów samej dyscypliny. Wyróżniamy, zatem biegi na orientację juniorów, seniorów, a także młodzieży oraz dzieci. Do najpopularniejszych imprez w BnO należą niewątpliwie Mistrzostwa Polski w Długodystansowym i Średniodystansowym Biegu na Orientację, Mistrzostwa Polski w sprinterskim biegu na Orientację, Mistrzostwa Polski w Sztafetowym Biegu na Orientację, Mistrzostwa w Klasycznym Biegu na Orientację, a także Mistrzostwa Polski Weteranów oraz organizowane w scenerii nocnej (maksimum wrażeń i pozytywnych emocji), tak zwane Mistrzostwa Nocne. Biegi na orientacje to dyscyplina dla osób o wielkiej charyzmie, witalności ciała, ale także dla ludzi z niebywałą motywacją oraz pragnieniem rywalizacji, mowa tutaj przede wszystkim o znacznej grupie zawodników niepełnosprawnych.

Młodszy, starszy, amator oraz profesjonalista. Biegi na orientację to dyscyplina dla wszystkich tych, którzy lubią wyzwania, a motorem napędowym jest dla nich siła wciąż rodzącej się adrenaliny.

Doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu wraz z rodziną, bądź przyjaciółmi, a także na aktywne hobby zarówno dla młodzieży, jak i osób w średnim wieku. Jednym warunkiem, który powinniśmy spełnić, by móc uprawiać tą właśnie dyscyplinę sportową, jest dobra kondycja fizyczna oraz brak przeciwwskazań lekarskich (głównie spowodowanych chorobami układu krwionośnego bądź oddechowego). Kolejny czynnik, który nas determinuje lub eliminuje z biegów na orientacje to właśnie umiejętność odnajdywania się w terenie a także zręczność w obsłudze podstawowych urządzeń bądź przyrządów orientacyjnym – m.in. czytanie z mapy, biegłość w obsłudze kompasu. Jeśli spełniasz powyższe wymogi, śmiało przystąp do miłośników foot orienteering, naprawdę warto.